RSS

Öldüğünüzde Facebook Profilinize Ne Olacak?

07 Kas


Bir akrabanızın veya arkadaşınızın öldüğünü biliyorsunuz ama onun hala bir Facebook profili var. Hemde kişi hesabı üzerine. Önerilerde çıkan bazı iletileri de olmuyor değil… Ne kadar üzüntü verici ve kahreden bir olay olduğunu düşünsenize. İşte Facebook’ta bunu düşünmüş olmalı ki ölen kullanıcıları için bazı geliştirmeler ortaya sunmuş.

Yapılan araştırmalara göre her yıl  200,000 Facebook üyesi ölüyor. Facebook’a 1 günde, ortalama olarak 700,000 kişi üye oluyor. 548 kişi de yine günlük ortalama ile hayatını kaybediyor. Dünya çapında ise bir günde 362,733 kişi doğuyor ve 153,884 kişi de hayatını kaybediyor.

Facebook’un yaptığı uygulama ise olması gerektiğinden biraz daha farklı… Örneklendirerek anlatalım. Çok yakın bir arkadaşınızı kaybettiniz. Bir süre sonra kafanızı dağıtmak için Facebook’a girdiniz ve yan tarafta arkadaşınızın albümlerini gördünüz. Daha yeni topladığınız moralinizi tekrardan yerle bir etti bu olay. Bu olayı hem sizin hem de arkadaşınızın diğer tanıdıkları tarafından engellemek istiyorsanız, Memorialization Request Belgesini doldurmanız da yeterli oluyor. Bu belgeye ulaşmak için yazıya tıklayabilirsiniz. Belgenin asıl amacı, ölen kişinin öldüğünü duyurmak değil, aksine bu olayı yumuşak ve doğru bir şekilde insanlara sunmak. Doldurmak için ise, Ölüm Belgesi gibi belgelerin siteye aktarılması gerekiyor. Eğer Facebook yaptığınız başvurunun doğruluğuna emin olursa, ölen kişinin profilini Anı profiline döndürüyor.  İsteyen bütün tanıdıkları oraya yazılar yazabiliyor ve anısını yaşatmasını sağlıyor.

Eğer siz öldüğünüzde itiraf edecek bazı durumlarınız varsa veya öldüğünüzü insanlara farklı bir yöntem ile duyurmak istiyorsanız, Facebook’un size uygun bir projesi var. Yine örneklendirerek anlatalım; Siz birine, günün birinde bir kötülük yaptınız. Bunu ona itiraf edebilmeniz içinde yeteri kadar cesaretiniz yok. Bunun için farklı yöntemler arıyorsunuz. Arkadaşlarınızdan 3 tanesine Memorialization Request Belgesini kullanmalarını söylüyorsunuz. Arkadaşlarınız tarafından yayınlanan belge onaylanırsa, sizin tarafınızdan belirlenmiş bir video, bir yazı direk olarak arkadaşlarınız ile paylaşılıyor.

Durum bundan ibaret…

 

Via: http://fatihizm.com/oldugunuzde-facebook-profilinize-ne-olacak/

Reklamlar
 
Yorum yapın

Yazan: Kasım 7, 2012 in web araçları

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: